Szukacie najlepszych aplikacji dla fotografów na smartfona? Przygotowaliśmy dla Was listę 15 najciekawszych tytułów, które pomogą Wam robić lepsze zdjęcia. Używajcie ciekawych filtrów, edytujcie kadry bezpośrednio na ekranach urządzeń mobilnych i twórzcie własne galerie. Oto darmowe i płatne aplikacje fotograficzne na Androida i iOS, które muszą znaleźć się na Waszych telefonach!
Aplikacje fotograficzne do robienia zdjęć:
1. Instagram
Żaden inny tytuł nie mógł rozpocząć tej listy. Instagrama nie trzeba nikomu przedstawiać, a o jego popularności mówią liczby – z aplikacji do robienia zdjęć korzysta na całym świecie obecnie ponad 500 milionów użytkowników, którzy dzielą się swoimi najlepszymi zdjęciami oznaczonymi hashtagami. Instagram to przede wszystkim aplikacja społecznościowa, więc umożliwia publikowanie zdjęć na profilach, wymianę komentarzy oraz wiadomości prywatnych, ale cały czas wprowadza nowe funkcje i obecnie mamy możliwość korzystania ze znikających po 24H InstaStory, relacji Liva, a ostatnio także znanych ze Snapchata filtrów do selfie.
Wersja na Androida: Instagram
Wersja na iOS: Instagram
2. Boomerang
Boomerang to może nie do końca aplikacja fotograficzna, ale daje mnóstwo frajdy. Umożliwia wykonywanie szybkich serii zdjęć, które automatycznie zamienia w zapętlone GIFy. Można z niej korzystać odrębnie i ruchome zdjęcia zapisywać w pamięci telefonu lub używać jej z menu Instagrama, by od razu publikować GIFy na swoim profilu lub InstaStory.
Wersja na Androida: Boomerang
Wersja na iOS: Boomerang
3. Camera FV-5
Bardzo ciekawa aplikacja, dzięki której ekran smartfona wygląda tak, jak wizjer w lustrzance. Camera FV-5 daje możliwość kontroli większości parametrów z trybu manualnego takich, jak czułość ISO, balans bieli, kompensacja ekspozycji, a w zależności od wybranego trybu (dostępne P, A, S oraz manualny) pozwala także ręcznie ustawiać czas naświetlania oraz przesłonę. Wersja podstawowa tej aplikacji jest darmowa, zaś bardziej rozbudowana kosztuje niewiele ponad 12zł.
Wersja na Androida: Camera FV-5
Wersja na iOS: brak
4. Camera Zoom FX
Kolejna aplikacja, która z powodzeniem zastępuje standardowy aparat w telefonie. Bardzo wygodny i intuicyjny interfejs umożliwia manualną zmianę parametrów fotografowania, na ekranie dostępne są siatki i poziomice pomagające zachować piony, poziomy i odpowiednią kompozycję na zdjęciu, ale dodatkowo w aplikacji znajdują się także dodatkowe opcje: redukcja drgań, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne czy tworzenie kolaży.
Wersja na Androida: Camera Zoom FX
Wersja na iOS: Camera Zoom FX
Aplikacje do obróbki zdjęć:
1. VSCO
VSCO to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla fotografów, która daje ogromne możliwości obróbki zdjęć. Obsługuje aparat i umożliwia edycję wykonanych przed chwilą fotografii, ale bez trudu można dodać do niej także ujęcia przechowywane w standardowej galerii telefonu. VSCO pozwala dodawać gotowe filtry oraz kontrolować ich „intensywność” lub ręcznie poprawiać jasność, kontrast, ostrość, nasycenie, cienie i prześwietlenia oraz temperaturę zdjęć. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość rozciągania kadru w poziomie lub pionie, a sama aplikacja pozwala publikować zdjęcia na swoim profilu i jako serwis społecznościowy, wymieniać je z innymi użytkownikami.
Wersja na Androida: VSCO
Wersja na iOS: VSCO
2. Snapseed
O Snapseedzie robi się coraz głośniej i nic dziwnego, bo to naprawdę potężna aplikacja, która daje masę możliwości. Program stworzony przez Google Inc. udostępnia 29 narzędzi i filtrów do edycji zdjęć – w tym podstawowe takie, jak balans bieli, ostrość, temperatura, kontrast, nasycenie czy jasność, a także dodatkowe, które pozwalają na bardzo zaawansowaną obróbkę. Snapseed inteligentnie poprawia zdjęcia, poprzez kopiowanie tła pozwala usuwać zbędne elementy z kadru, umożliwia używanie pędzla do edycji punktowej, a także oferuje sporo ciekawych filtrów (Noir, Retrolux, HDR, Glamour Glow itd.) oraz ramek. Na uwagę zasługuje fakt, że jako jedna z nielicznych aplikacji fotograficznych obsługuje (i pozwala edytować!) pliki RAW w formacie DNG oraz zapisywać swoje ustawienia, które potem można wykorzystać podczas retuszu innych fotografii.
Wersja na Androida: Snapseed
Wersja na iOS: Snapseed
3. Adobe Photoshop Express
Bardzo uproszczona wersja najpopularniejszego programu graficznego na świecie. Aplikacja udostępnia niewiele opcji, ale jest świetnym wyborem dla tych, którzy poszukują prostego programu do podstawowej obróbki swoich zdjęć bez zgrywania ich na komputer. Dużym plusem tej aplikacji jest przede wszystkim jej intuicyjny interfejs oraz to, że działa bardzo szybko i nie obciąża pamięci smartfona. Jej młodszy, ale znacznie bardziej rozwinięty brat to Adobe Photoshop Touch, który umożliwia korzystanie z większej ilości opcji, a nawet pracę na warstwach.
Wersja na Androida: Adobe Photoshop Express
Wersja na iOS: Adobe Photoshop Express
Filtry fotograficzne, ramki i efekty specjalne na zdjęciach:
1. Snapchat
Snapchat to aplikacja, której tak samo, jak Instagrama, nie trzeba nikomu przedstawiać. Zdobyła serca użytkowników smartfonów głównie, dzięki filtrom dodawanym do selfie. W aplikacji pojawiają się cały czas nowe dodatki i choć Instagram i Facebook udostępniły już swoje Story, Snapchat nadal świetnie sprawdza się w przypadku tych, którzy lubią wymieniać się szybkimi snapami znikającymi po 24 godzinach.
Wersja na Androida: Snapchat
Wersja na iOS: Snapchat
2. Pomelo
Według Google, Pomelo to aplikacja numer 1 w tej dziedzinie w 92 krajach, która udostępnia ponad 60 oryginalnych filtrów zupełnie za darmo. Jednak to nie wszystko, co czeka w niej na fanów przerabianych zdjęć. Pomelo pozwala także połączyć się z aparatem i świetnie zastępuje systemową aplikację, zawiera sporo narzędzi do edycji wykonanych fotografii i udostępnia naprawdę funkcjonalną opcję kontroli głębi ostrości – tzw. Tilt-shift Photography.
Wersja na Androida: Pomelo
Wersja na iOS: Pomelo
3. Retrica
Jedna z najlepszych aplikacji do selfie, która daje właściwie nieograniczone możliwości. Mnóstwo filtrów, ciekawe narzędzia do edycji, bardzo fajne dodatki w postaci tekstów, obrazków, chmurek oraz świetnie zaprojektowana kamera video. Cała aplikacja jest bardzo intuicyjna i pozwala popuścić wodze fantazji.
Wersja na Androida: Retrica
Wersja na iOS: Retrica
4. Retro Camera
Retro Camera zasługuje na uwagę nie tylko z powodu możliwości, ale także swojego wyglądu. Po włączeniu wyświetla nam się półka ze starymi aparatami, spośród których możemy wybierać ten, którym wykonamy zaraz zdjęcia. Każdy z nich to oczywiście inny retro-filtr, a tych nawet w darmowej wersji jest całkiem sporo. Jedyną wadą takiego rozwiązania są dość często pojawiające się reklamy, które znikają po wykupieniu wersji pro.
Wersja na Androida: Retro Camera
Wersja na iOS: Retro Camera
5. Candy Camera
Nazwa tej aplikacji brzmi uroczo, ale Candy Camera umożliwia naprawdę zaawansowaną edycję zdjęć. Ogromne możliwości retuszu selfie i portretów, tworzenie kolaży, dodawanie filtrów to tylko kilka z nielicznych, bowiem aplikacja pozwala dodawać mnóstwo fajnych obrazków i napisów oraz, co według nas jest super pomysłem, korzystać z filtrów Real-Time, czyli już w momencie robienia zdjęcia. Co jeszcze? Oczywiście możliwości edycji i udostępniania obrazków na serwisach społecznościowych.
Wersja na Androida: Candy Camera
Wersja na iOS: Candy Camera
6. FaceApp
FaceApp z dnia na dzień coraz popularniejsza, a wszystko dlatego, że to naprawdę dobrze zrobiona aplikacja do „edycji twarzy”. Tak, tak – nie chodzi o zwykłą obróbkę selfie. Program pozwala bowiem dodać uśmiech, jeśli zdjęcie jest zbyt smutne, a nawet umożliwia zamianę twarzy na starszą, młodszą lub płci przeciwnej. Świetna zabawa i bardzo fajne efekty!
Wersja na Androida: FaceApp
Wersja na iOS: FaceApp
7. Z Aparat
Z Aparat to kolejna aplikacja, która pozwala korzystać z filtrów na żywo, a także umożliwia zaawansowaną obróbkę zdjęć. Podobna do FaceApp, ale znacznie bardziej rozwinięta, bowiem dzięki niej bez trudu możemy przefarbować włosy, dodać tatuaż na ciele, a nawet… zadbać o wakacyjną formę swojej sylwetki. 😉
Wersja na Androida: Z Aparat
Wersja na iOS: brak
8. PicsArt
Według twórców, PicsArt ma ponad 1000 funkcji, które umożliwiają bardzo zaawansowaną obróbkę zdjęć. Co czeka w tej aplikacji? Podstawowe narzędzia takie, jak kadrowanie, klonowanie czy dopasowanie krzywych. Na mnóstwo uwagi zasługują filtry (ogromna liczba – w tym niezły HDR!). Także ramki, tła, dymki, obrazki i napisy do stworzenia przy użyciu setek dostępnych fontów.
Wersja na Androida: PicsArt
Wersja na iOS: PicsArt
A może macie inne, ulubione aplikacje fotograficzne na smartfona? Podzielcie się nimi z nami w komentarzach i stwórzmy naprawdę pomocną listę! 🙂